Friday, December 12, 2025
spot_img

Utvalt:

Experten: ”Du har samma rätt till sjukpenning som den som är anställd.”

I samarbete med verksamt.se Influensa eller benbrott kan drabba även...

EiE Skincare: Vetenskap möter skönhet

Jonas Anehem är en av grundarna till EiE Skincare....

Mod att våga – Charlotte Kaupang om att bygga ett meningsfullt företag

Charlotte Kaupang är grundare av företaget Your Minds, som...
HemEventEn förmiddag om hur...

En förmiddag om hur mångfald driver lönsamhet och affärsnytta

Välkommen till en inspirerande förmiddag i ett ämne som du inte har råd att ignorera.

De flesta vet idag att mångfald är viktigt. Rapporter visar att företag som aktivt jobbar med mångfald växer mer, har bättre lönsamhet, har ett högt engagemang och dessutom lättare att attrahera medarbetare. Trots det är Sverige i underkant när det gäller mångfald i arbetslivet.

Under den här förmiddagen vill vi belysa ämnet och diskutera vad företag kan göra för att öka mångfalden. Under dagen får vi insikter i hur man kan tänka kring mångfald och inkludering, varför det är viktigt ur ett företagsperspektiv, samt hur du konkret gör för att jobba med mångfald och inkludering som ger resultat.

Vi lyssnat bland annat till Barakat Ghebrehawariat, Sara Mirza och Thomas Birkendahl från MultiMind Bemanning AB, Eva Åhlfeldt Brådhe från Diversity Board, Ovulai, Evelina Anttila från Wellstreet, med fler. Vi har även med oss Fredrik Josefsson från SEB i vår panel, och Özge Özen Zink från SEB som moderator.

Moderator under dagen är Özge Özen Zink från SEB, som ansvarar för bankens Entreprenörstrappa, ett ekosystem för entreprenören från start till IPO. Kretsloppet består av samarbeten med ledande organisationer i Sverige som brinner för samma frågor, inkluderande hållbart entreprenörskap.

Anmäl dig här – evenemanget är kostnadsfritt 

När: 24 maj, kl 9.00 – 12.00
Plats: United Spaces, Torsgatan 26, Stockholm

 

- A word from our sponsors -

Most Popular

More from Author

Experten: ”Du har samma rätt till sjukpenning som den som är anställd.”

I samarbete med verksamt.se Influensa eller benbrott kan drabba även den som...

EiE Skincare: Vetenskap möter skönhet

Jonas Anehem är en av grundarna till EiE Skincare. Här berättar...

Mod att våga – Charlotte Kaupang om att bygga ett meningsfullt företag

Charlotte Kaupang är grundare av företaget Your Minds, som utbildar företag...

Från lantbrukare till entreprenör: Myllas vision om ett hållbart matsystem

Jens Thulin är själv lantbrukare och såg på nära håll hur...