Thursday, January 15, 2026
spot_img

Utvalt:

Slipp bokslutspaniken: Experten tipsar inför årets slut

Bokslutet förknippas ofta med stress. Men med rätt förberedelser...

Experten: ”Du har samma rätt till sjukpenning som den som är anställd.”

I samarbete med verksamt.se Influensa eller benbrott kan drabba även...

EiE Skincare: Vetenskap möter skönhet

Jonas Anehem är en av grundarna till EiE Skincare....
HemInspirationIntervjuHon startade fyra företag...

Hon startade fyra företag – vill att fler ska blomstra

Pernilla Strand Petré gick från att vara anställd chef till att bli egenföretagare. Hon startade fyra företag nästan samtidigt, vilket fick många att höja på ögonbrynen. Det var dags att kasta loss och göra sin egen grej, kände hon. Drömmar om att bli sin egen återkom gång på gång.

Av Carin Andrén

– Jag har stortrivts som chef i 20 år. För några år sedan började jag drömma om att bli min egen, där jag kan bli den bästa arbetsgivaren. Jag vill bestämma själv, kunna påverka. Jag vill skämma bort mina anställda och coacha dem på bästa sätt. Jag vill kunna hjälpa dem att hitta sin egen passion på jobbet.

Pernilla Strand Petré ser att det är många ute i samhället som inte mår så bra, som kanske befinner sig på fel plats i livet.
– Jag brinner för att hjälpa människor att blomstra. Det finns så många talanger som behöver komma till uttryck, många oslipade diamanter. Rätt person på rätt plats.

Hon jobbar faktiskt färre timmar nu per vecka med fyra företag än hon gjorde när hon var anställd. Friheten att få göra vad hon vill får henne att må bättre än någonsin.
– Det tar inte lika mycket kraft när jag får jobba ännu mer med det som jag brinner för. Det känns snarare som om jag ägnar dagarna åt rolig hobbyverksamhet. Jag märker knappt att jag utför ett riktigt arbete.

Hur blev det hela fyra företag? Pernilla satte sig ner och skissade på sina drömmar, definierade dem närmare och satte planerna i verket en efter en.
– Det var en slump att det blev just fyra företag. Jag sa upp mig i februari 2016 med sex månaders uppsägningstid. Jag jobbade på konsultbasis under en övergångstid. Sedan var jag fri. Först var det en skönhetssalong jag startade, sedan ett städbolag, efter det en restaurang ihop med fyra vänner och till sist mitt företag Fokuserat Ledarskap, där jag jobbar som coach och interimschef.

Så här i backspegeln är det några saker som hon önskar att hon hade vetat mer om. Bland annat att det fanns så många bra Facebookgrupper där människor delar med sig av sina erfarenheter och peppar varandra.
– Det är fantastiskt så mycket kunskap och erfarenhet som finns därute och så många härliga människor som är på väg att förverkliga sina visioner. Jag startade gruppen ”Vi peppar och inspirerar varandra till framgång” nyligen och hoppas på spännande utbyten i trådarna där framöver.

En annan sak som hon inte var beredd på var att städföretaget skulle växa så explosionsartat.
– Jag hade ingen plan för att det skulle växa så fort, så det var en utmaning att klara av det.

Pernilla brinner för att peppa andra och den stora friheten ger henne än mer kraft till att leverera kvalitet i det hon gör.
– Jag vill att alla ska ha möjlighet att blomma ut i sin fulla potential, att fler ska våga förändring. Alltför många går kvar i gamla hjulspår trots att de skulle kunna nå större mål och må så mycket bättre.

- A word from our sponsors -

Most Popular

More from Author

Slipp bokslutspaniken: Experten tipsar inför årets slut

Bokslutet förknippas ofta med stress. Men med rätt förberedelser blir det...

Experten: ”Du har samma rätt till sjukpenning som den som är anställd.”

I samarbete med verksamt.se Influensa eller benbrott kan drabba även den som...

EiE Skincare: Vetenskap möter skönhet

Jonas Anehem är en av grundarna till EiE Skincare. Här berättar...

Mod att våga – Charlotte Kaupang om att bygga ett meningsfullt företag

Charlotte Kaupang är grundare av företaget Your Minds, som utbildar företag...