Tuesday, May 26, 2026
spot_img

Utvalt:

AI för småföretagare: mindre stress, mer lönsamhet

Alla pratar om AI. Men få förklarar det på...

Sälj utan rädsla – Michels väg till trygg och effektiv försäljning

Michel Laporte Godorn, grundare av Vimentis, delar vad som...

Rätt leverantör – viktigare än du tror

I samarbete med verksamt.se När ditt företag behöver köpa in...
HemEntreprenörskapTipsSvenska företag brister i...

Svenska företag brister i datasäkerhet

De mest använda lagringsenheterna, laptops och stationära datorer, är sämst skyddade. Det är just på de enheterna svenska företag lagrar känslig data på, och det är sällan kryptering används. Istället litar man på lösenordsverifiering, som inte alltid är tillräckligt enligt GDPR.

Så mycket som 74 procent lagrar skyddade filer med lösenordsverifiering.
– Det är bra att använda lösenord, men det är inte tillräckligt. De flesta lösenorden är dessutom allt för enkla och uppdateras sällan. GDPR betonar vikten av att göra känsliga uppgifter oläsbara för alla personer som saknar behörighet att ta del av datan, för det behövs metoder som kryptering, säger Jan Terje Kleiven, Business Development Manager på Kingston.
Han berättar att en orsak till det är bristande kunskap kring regelverket.
– Det finns mycket som företag kan göra för att öka säkerheten, både när det gäller riktlinjer och utrustning. Datasäkerhet kräver rätt sorts mjuk- och hårdvara, men också tydlighet kring ansvarsfördelningen internt.
Jan Terje tipsar om att upprätta en lösenordspolicy, som kräver komplexa lösenord med frekvent uppdatering, att skydda känsliga uppgifter med kryptering och utbildning. Gör tydligt vem på företaget som är ansvarig för att datan är skyddad.

- A word from our sponsors -

Most Popular

More from Author

AI för småföretagare: mindre stress, mer lönsamhet

Alla pratar om AI. Men få förklarar det på ett sätt...

Sälj utan rädsla – Michels väg till trygg och effektiv försäljning

Michel Laporte Godorn, grundare av Vimentis, delar vad som präglar honom...

Rätt leverantör – viktigare än du tror

I samarbete med verksamt.se När ditt företag behöver köpa in varor och...

AI kan bli en tillväxtmotor för småföretagare

Carin Sigeskog driver AiCarinDesign och hjälper småföretagare att öka sin synlighet...