Monday, January 12, 2026
spot_img

Utvalt:

Slipp bokslutspaniken: Experten tipsar inför årets slut

Bokslutet förknippas ofta med stress. Men med rätt förberedelser...

Experten: ”Du har samma rätt till sjukpenning som den som är anställd.”

I samarbete med verksamt.se Influensa eller benbrott kan drabba även...

EiE Skincare: Vetenskap möter skönhet

Jonas Anehem är en av grundarna till EiE Skincare....
HemNyheterÄr din information säker?

Är din information säker?

Digitaliseringen har möjliggjort mycket för småföretag, men den kommer även med utmaningar. Bland annat att företag kan utsättas för nya typer av brott. Med nya säkerhetstestet kan du testa hur säkert ditt företag är mot bedrägeri. 

Tillväxtverket, Bolagsverket och Skatteverket har i samverkan med Myndigheten för samhällsskydd och beredskap och Polisen tagit fram Säkerhetstestet, där du exempelvis får veta hur man skapar säkra lösenord och vad som kan vara en varningssignal på att företaget har blivit kapat.
-Säkerhetstestet belyser ett antal situationer som kan inträffa. Vi vill visa vad företagare kan göra för att skydda sin information och försvåra bedrägeriförsök. Vi vill också informera om vad man bör göra om man drabbas, säger Anna Johansson, avdelningschef på Tillväxtverket.
– Det händer att bedragare gör falska styrelseändringar i företag hos oss på Bolagsverket. För att minska konsekvenserna är det viktigt för företagare att vara vaksamma och agera snabbt, det visar vi i säkerhetstestet, säger Bo Lagerqvist, enhetschef på Bolagsverket.

Gör säkerhetstestet här!

- A word from our sponsors -

Most Popular

More from Author

Slipp bokslutspaniken: Experten tipsar inför årets slut

Bokslutet förknippas ofta med stress. Men med rätt förberedelser blir det...

Experten: ”Du har samma rätt till sjukpenning som den som är anställd.”

I samarbete med verksamt.se Influensa eller benbrott kan drabba även den som...

EiE Skincare: Vetenskap möter skönhet

Jonas Anehem är en av grundarna till EiE Skincare. Här berättar...

Mod att våga – Charlotte Kaupang om att bygga ett meningsfullt företag

Charlotte Kaupang är grundare av företaget Your Minds, som utbildar företag...