Sunday, January 18, 2026
spot_img

Utvalt:

Slipp bokslutspaniken: Experten tipsar inför årets slut

Bokslutet förknippas ofta med stress. Men med rätt förberedelser...

Experten: ”Du har samma rätt till sjukpenning som den som är anställd.”

I samarbete med verksamt.se Influensa eller benbrott kan drabba även...

EiE Skincare: Vetenskap möter skönhet

Jonas Anehem är en av grundarna till EiE Skincare....
HemTrygghetFörsäkringTillsammans är vi starkare!

Tillsammans är vi starkare!

Caxton Njuki säljer framgång! Han arbetar främst som professionell idrottshälsocoach, både inom tennis och för näringslivet.
– För mig handlar det om samma sak: Att utveckla människor. Jag brinner för idrott och att hjälpa andra nå sin fulla potential.

Caxton Njuki har sällan tid att vara ledig. Förutom jobbet som coach har han även uppdrag som konferencier och moderator. Han föreläser dessutom inom ledarskap och kommunikation.
– Hur jag hinner med? Jag älskar människor. Där det finns människor, där finns jag!

Fördelen med att driva eget företag tycker han är friheten. Han tycker att det är skönt att kunna bestämma över sin egen arbetstid.

Åkte först ut ur Robinson
För ett par år sedan var Caxton Njuki med i Expedition RobinsonThe Love Edition. Det gav honom nya insikter om livet, eftersom det var han som åkte ut först…
– Första tävlingen var en simtävling. Vi skulle simma i det vi hade på oss. Jag var klädd i matchande kamouflagekläder, alla andra var klädda i t-shirt och shorts. Den som kom sist förlorade. Givetvis kom jag sist, eftersom jag var den enda som simmade klädsim.

I grund och botten är Caxton Njuki en trygg och positiv person, men efter Robinson blev han deprimerad.
– Min plan var ju att vinna Robinson! I efterhand inser jag att det var nyttigt för mig att hamna i en situation där jag tvivlade på mig själv. Det gör att jag numera är ännu bättre på att förstå andra. Jag lärde mig mycket av det. Jag insåg också att vad som helst kan hända, även när du är förberedd.

SMÅA – en trygghet om något oförutsett skulle hända
Han har nyligen gått med i SMÅA. Inte för att han är rädd för att bli arbetslös, men han tycker att det känns skönt att ha en trygghet i ekonomin – om något oförutsett skulle hända.
– SMÅA har över 100 000 medlemmar! Om vi alla går ihop, blir vi starkare tillsammans, det är för övrigt en av mina slogans: Tillsammans är vi starkare!

Tenniscoachen
Caxton Sports Management (caxtonsports.com)
Grundat: 2009. Antal anställda: 1st.
Ägare: Caxton Njuki. Medlem i SMÅA: 2016

Gå med du också i Sveriges största a-kassa för småföretagare? Bli medlem på www.smakassa.se

- A word from our sponsors -

Most Popular

Föregående artikel
Nästa artikel

More from Author

Slipp bokslutspaniken: Experten tipsar inför årets slut

Bokslutet förknippas ofta med stress. Men med rätt förberedelser blir det...

Experten: ”Du har samma rätt till sjukpenning som den som är anställd.”

I samarbete med verksamt.se Influensa eller benbrott kan drabba även den som...

EiE Skincare: Vetenskap möter skönhet

Jonas Anehem är en av grundarna till EiE Skincare. Här berättar...

Mod att våga – Charlotte Kaupang om att bygga ett meningsfullt företag

Charlotte Kaupang är grundare av företaget Your Minds, som utbildar företag...