Wednesday, December 6, 2023
spot_img

Utvalt:

Therese Olsson VD för Venture Cup Sverige.

Therese Olsson, är VD för Venture Cup Sverige. Det...

Linn Mayer grundare av Klinikum

Linn Mayer driver ett företag inom sjukvård och hälsa...

Gokind grundare Gustaf Anselmsson

Gokind grundades av två kognitionsvetare från Linköpings Universitet, Hjalmar...
HemNyheterHjälp vid import och...

Hjälp vid import och export

Sveriges små och medelstora företag vill allt mer göra affärer med utlandet. I och med det väcks allt fler frågor kring skatteregler, tullar, kvoter och handelshinder. Därför har sajten verksamt.se byggts ut och all information kring dessa frågor har samlats på verksamt.se/utland. Här finns även berättelser från företagare som delar med sig av sina erfarenheter. Dessutom innehåller sajten tre nya tjänster:

  • Checklista om tull- och skattefrågor: genom att svara på ett antal frågor får företagaren information som är viktig att känna till inför en export- eller importsatsning.
  • Hitta rådgivning nära dig: en funktion som hjälper företagare att hitta regionala rådgivare som erbjuder kostnadsfritt stöd.
  • Få koll på olika marknader: ger företagare en överblick av exempelvis handelshinder och affärskultur i olika länder.

- A word from our sponsors -

Most Popular

More from Author

Therese Olsson VD för Venture Cup Sverige.

Therese Olsson, är VD för Venture Cup Sverige. Det är en ideell...

Linn Mayer grundare av Klinikum

Linn Mayer driver ett företag inom sjukvård och hälsa som heter...

Gokind grundare Gustaf Anselmsson

Gokind grundades av två kognitionsvetare från Linköpings Universitet, Hjalmar Norell och...

Att lyckas med ett företag idag är verkligen ingen enmansgrej.

Sponsrat inlägg i samarbete med verksamt.se Att våga be om hjälp kan...
X
X