mars, 2019
06mar16:3017:00Seminarium Stockholm - Bygg ditt varumärke på Amazon

Osa
Det går inte att osa för tillfället
Event detaljer
Den 6/3 bjuder vi på Starta & Driva Företag på en gratis föreläsning som hjälper dig att lyckas med försäljning på Amazon. Inom kort så gör
Event detaljer
Den 6/3 bjuder vi på Starta & Driva Företag på en gratis föreläsning som hjälper dig att lyckas med försäljning på Amazon.
Inom kort så gör Amazon sitt intåg på den skandinaviska marknaden och vi är givetvis nyfiken på hur vi kan dra nytta av det. Föreläsaren och entreprenören Wayne Smith hjälper oss under denna föreläsning att bena ut det. Du kommer att få verktygen, de bästa tipsen och de bästa och förutsättningarna för att att komma igång och att lyckas om du är sugen på börja sälja på Amazon – världens största plattform.
De två senaste åren, har redan det enorma företaget Amazon ökat sin marknadsandel av USAs totala e-handel från 38% till 49%. Amazon äger nästan hälften av den totala marknaden som är värd över $252.7 miljarder. Det är mer än dubbelt så mycket som de kommande företagen äger tillsammans (eBay, Walmart, Best Buy, Apple, Home Depot, QBC, Macy’s, Costco and Wayfair)
Wayne ar VD och medgrundare till flertalet olika företag i helt olika branscher. George Jr, Junior Connect, Smith & Bagge and The A Club är några av de företagen som jag idag driver.
Föreläsare: Wayne Smith
Föreläsningen är på engelska och startar 16.30.
Seminariet är kostnadsfritt men anmälan är bindande
OBS! Begränsat antal platser till föreläsningen. Boka nu!
Tid
(Onsdag) 16:30 - 17:00
Plats
Hotel C Stockholm
Vasaplan 4
Värd
StartUp Mediainfo@startaochdriva.se